Týránci

Dočasně pečujeme o

0
hřebců zabavených z nevhodných podmínek

Medailonky

Než se pustíte do čtení, vězte, že jsme nesepisovali inzeráty, ale pravdivé, nám známé příběhy. Možná by mohlo čtení i být učebním nástrojem, jak by měly inzeráty vypadat. Svět inzerce má svůj jazyk. V něm by půlka hřebců byla popsána bez ztráty kytičky. Aneb co vidíme my jako nutné zohlednit, toho si málokdo i na svém koni všimne. Čtěte tedy jejich příběhy s vědomím, že jsme detailisté z oboru. Oproti běžným koním na tom nejsou zase až tak špatně.

Nesnažíme se jich zbavit. Hledáme jim nové skvělé domovy.

Jak to začalo?

To tak jednoho dne zvonil telefon. Volala naše veterinářka.

Vet: „Ahoj Brenn, máme „menší“ problém. Nedaleko vás se nachází množka plná týraných psů a… (opatrné odmlky)… holubů a …“

Brenn: „A?“

Vet: „No jsou tam i koně… (další opatrné odmlky)… a jsou tam i nějací hřebci…Ještě nevím kolik jich tam přesně je, tipuji to tak na tři až deset… Teď tu sedí celý akční tým a přemýšlí, co s tím, protože hřebce si nikdo nechce k sobě vzít. To víš, bojí se…“

Brenn: „Dobřeee, jako sekec mazec, ale asi to nějak dokážeme. Kdy?“

Vet: „Za necelé čtyři dny.“

Brenn: „Ufff. No… “

A co udělá Brenn? No ohrady udělá.

Tedy s nasazením všech sil jsme jakš takš zvládli připravit zázemí pro tři až deset zubožených koní, sehnali snad všechny vleky z okolí a přesvědčili k šoférování i čerstvou maminku s prckem, abychom ten den D ráno byli připraveni na všechno. No, že jich bude nakonec 11 nás trochu zaskočilo. Takže ještě rodina doma zahodili rozdělanou práci a jali se přidělat výběh.

Tak tak nějak to začalo. S předpovědí, že to bude na 3-6 měsíců.

Jak to s nimi šlo?

Úřední šiml, naše “skvělé” zákony a covid doba jim z pobytu u nás udělali docela dlouhý domov. Pro ně super, neboť u nás dostávají nadstandardní péči a základní výcvik, aby měli opravdu dobré šance si najít domov u někoho z vás. Pro nás dost makačka. Ale jsou to hřebci – naše slabost a specializace. Jsou to zlatíčka a bezvadně nám proškolili celý tým. Někdy i v těžkých a precizních tématech, od zdravotního stavu až po asociálnost.

Práce s nimi byla pestrá. Kdo by to byl řekl, že krom péče, výcviku či stavby nových pastvin zabrousíme i do sféry výroby kalendáře.

Původně slibovaných tři až šest měsíců se značně protáhlo.
A to změnilo mnohé. Přinejmenším je i tento dobrý skutek patřičně potrestán a z drobného týmu a partnerství jsem nakonec zůstala na ně téměř sama. No, nebylo a není to málo práce.

Po dvou a čtvrt roce s nimi můžu říci, že jsou to všechno fajn kluci a myslím si, že mohou být velmi dobrými parťáky.

Rozhodla jsem se nakonec z mnoha důvodů využít možnosti hřebce odkoupit. Teda alespoň já ty důvody vidím. Mé okolí to asi už jen považuje za důkaz čirého bláznovstí. 🙂

 

A co bude?

Lásky na první pohledy, hladký průběh všeho a happy end. 🙂 …A prostor pro další bytosti potřebné pomoci.

Jak kluci najdou a zabydlí nové domovy bude individuální a pečlivý proces. A než odejdou, prospějí ještě mnoha dalším koním a jejich lidem osvětovou činností. 🙂
Cokoliv z těchto programů se vám bude hodit i pro váš život s jinými koňmi, takže máte-li zájem o hlubší pochopení, neváhejte. 

Termíny akcí sem brzo doplním a koho zajímá víc, jak to bude probíhat, proklikněte se dále. 😉

Všem velmi děkujeme za jakoukoliv podporu. Ať už fyzickou, materiální, koupí kalendáře nebo sdílením – i tím budoucím.

Nakonec možná i díky vám pomůžou bořit mýtus, že hřebci jsou monstra. 

Level Horse - BUDOVÁNÍ VZTAHU S KONĚM

Základy konštiny

Tento víkendový kurz je spojením dvou velkých tématických skupin tvořících základy, na kterých se dá stavět.  Je vhodný pro lidi i koně všeho věku a schopností. Dokonce i pro ty, kteří se na vlastnictví koně teprve chystají. A pokud máte s koníkem nějaký problém i třeba v sedle, právě tento kurz vám pomůže. Často se to totiž dá vyřešit ze země. 

Témata:
ZÁKLADY KONŠTINY – Jak se s koněm domluvit (sobota)
Základní principy řeči koní, komunikace mezi koňmi (výklad video záběrů komunikace hřebců), praktická přirozená komunikace, práce s vlastní energií a osobností, základní pochopení pohybu koněm, naladění se na koně, řeč těla a vědomí svého těla ve cvičeních. Aneb buďte pro koně důvěryhodným vůdcem. 

DOVEDNOSTI ZE ZEMĚ – Shoda na způsobu je jistotou na hřbetě (neděle, účast kurzovníků podmíněná absolvováním sobotního programu nebo odsouhlasením námi na základě vašich předchozích zkušeností – napište nám.) Principy pohybu koněm tak, aby se pro vás hýbal bez obav a rád. Práce s dotekem, tlakem, prostorem, povely, pomůckami. Pokud budete šikovní, dojdeme i k lonžování a všem jeho výhodám i úskalím a i k práci na oprati a zápřahu.
Z důvěryhodného vůdce máte krůček k partnerovi.

Datum:
Délka: 2 dny

Počet účastníků: 
Cena: 1919 Kč 
(oba dny) nebo 1010 Kč (jeden den) + 150 Kč (ustájení koně)

OSM KURZŮ V JEDNOM

Krutopřísný koňařský kurz

Unikátní intenzivní 8 denní kurz plný učení a zážitků pro ty, kteří se nebojí a chtějí se opravdu posunout.

Obsahuje osm kurzů v jednom. Kurz je vhodný pro každého majitele koně. Díky němu prohloubíte vzájemný vztah, budete si lépe rozumět a budeme mít prostor i vyřešit menší nedorozumění mezi vámi a koněm.

Můžete ho absolvovat se svým koněm, nebo vám půjčíme našeho. Cena je stejná.

Datum:
Délka: 8 dní

Počet účastníků: 8
Cena: Od 8 200,- (závisí na počtu účastníků)

Kurz je vhodný pro každého vědomého majitele koně, pro začátečníky i pro ty, kteří o pořízení koně teprve sní. Účastníci musí mít minimálně 10 let, ale pozor (!) dítko musí mít pevný kořínek a držet krok s dospělými. U dětí, se kterými se ještě neznáme, vyžadujeme dospělý doprovod.

Věk koně není omezen – kurz je vhodný pro koně všech věkových kategorií. Včetně těch, kteří ještě nejsou obsedlí.

Pokud si nejste jistí, zda je pro vás kurz vhodný, napište nám a prodiskutujeme to.

V ceně kurzu: je celodenní program, ustájení vašeho koně a využívání našeho areálu, popřípadě i zapůjčení našeho koně. Za příplatek (2 300,- ) je možné zajistit stravu (snídaně, svačina, večeře). Ubytování je možné si zajistit například zde>>

BUDOVÁNÍ VZTAHU S KONĚM

Vy a váš kůň

Pokrok, fáze výcviku, něco nového či zcela speciálního, prožitek, problém, zásek, seberozvoj, mladý kůň, starý kůň, nový kůň, ještě žádný kůň… A nebo jste prostě zvědaví, co na Vás najdu nebo co mi na Vás Váš koník poví? Tak hurá do toho. 

Specialuzuji se na to, aby lidé se svými koňmi fungovali v harmonii, radosti a vzájemném pochopení. K dispozici máte mou širokou a hlavně pestrou škálu zkušeností, které poctivě sbírám už přes dvacet let. Mými učiteli byli koně všeho věku, typů i zaměření. Od rekreačních po sporťáky a i ti naši bojoví. 🙂 A na práci s koněm se dívám komplexně – je to život s koněm. Pojďme posunout vaše hranice jeho prožívání.

Věnovat se lze základům, práci a dovednostem ze země, obsedání, přiježďování, rovnováze, sedu, překonávání překážek nebo strachů, vědomému přítomnému prožívání a samozřejmě problémům a změnám – třeba přechodu na bezudidlo apod. Stejně tak přípravám nejen do našich kvalifikací a závodů.

Čerstvě jsem si pro Vás i důkladně očichala extreme trail a working equitation a naše nabídka a cvičiště se otevře i těmto disciplínám. 

Kurzy konané u nás jsou zároveň aktivní dovolenou s Vaším (nebo i naším) koněm v krásném koutu podhůří Šumavy a program volného času při celovíkendovém nebo delším pobytu si můžete zvolit dle libosti.

Kurz bude probíhat za každého počasí, venku v prostorách našeho velkého přírodního cvičiště.
Lekce jsou individuální cca 50 min podle potřeby.

Datum:
Délka: 2 dny

Počet účastníků: 8
Cena: 1000 Kč (s vašim koněm), 1200 Kč (s našim koněm), 600 Kč (divák)

SPORTOVNÍ KURZ

Skijöringový kurz

Skijöring je jízda na lyžích za koněm a je to podle nás úplně nejvíc supr čupr zimní sport. 🙂

Právě pro ten adrenalin, extrémní zážitek a radost, kterou z toho koně povětšinou mají, je ale potřeba nepodcenit přípravu svou ani svého koně.

Neobejde se to bez speciálního výcviku koně, lyžaře i případného jezdce. Tím je zejména právě práce na oprati – dvou lonžích. Je rozumné naučit se dost i o vybavení, než si pořídíte něco nevhodného, nebezpečného, nebo i zbytečně drahého…

Skijöringu se věnujeme víc než 15 let, práci na opratích a zápřah považujeme za základní vzdělání koně. Můžete se tak spolehnout, že vám zprostředkujeme hromadu užitečných informací a zejména zkušeností a dovedností. V podstatě nejde jen o to lyžování – pokud máte, nebo chcete mít koníka, tak se vám kurz hodí i na přípravu na obsedání, na zatahání a k rozšíření možností, jak koníkovi zpestřit život a připravit ho na různé zážitky. Čím lepší příprava, tím více nasbíráte kladných zážitků.

Kurz není zážitková akce, ale dílek našeho vzdělávacího programu. Dostanete tedy víkendovou průpravu práce s našimi koňmi, rady, tipy a tríčky.

Sobota:
Probereme základy zacházení s koněm, nastavení autority, respektu a důvěry, práci s pomůckami a povely, lonžování i odložení. Jsou to nezbytné základy, na kterých se teprve dá stavět. V teoretické části si povíme víc o zimních radovánkách a jejich specifikách, pustíme si video a povíme si o tahání všeobecně a jeho prospěšnosti pro koně, probereme postroje a jistě bude prostor i pro dotazy.

Neděle:
Druhý den zapřáhneme a začneme s prací na oprati. Vyrazíme na procházku na oprati, čímž uděláme i něco pro naši kondici. 🙂 Skončíme zápřahem a ať už na sněhu nebo na blátě vám předáme skijöringové zásady a zákonitosti.
Nedělní teorie se dotkne práce a tréninku koně v zimě a bezpečnosti zimních sportů vč. čtení zimního terénu.

V ceně kurzu jsou ještě dvě lekce u vás doma s vaším koníkem (vyjma cestovních náhrad k vám), protože jedině tak budu spát s čistým svědomím, že jste dostali a absolvovali alespoň minimálnní balíček, abyste mohli vyrazit užít si šum svistu a nezrakvili se. 🙂

Datum:
Délka: 2 dny

Počet účastníků: 
Cena: 4 450 Kč

V ceně jsou dva dny kurzu, plná penze a dvě lekce u vás doma s vašim koněm.

TŘÍDENNÍ SEMINÁŘ A NAVAZUJÍCÍ VANDR

VandrSeminář

S chutí borůvek na jazyku a větrem v hřívě vás zveme na další předávání zkušeností v našem semináři, tentokrát zejména z cestování s koněm.

INFO: Na víkendový seminář navazuje dobrovolný několikadenní vandr. Po absolvování semináře se můžete rozhodnout, zda s námi budete pokračovat na větší, několikadenní vandr. Jeho délku, trasu i obtížnost dohodneme podle schopností účastníků.

Témata víkendového semináře:
VANDROVÁNÍ S KONĚM
– překonávání přírodních i nepřírodních překážek, jak si zabalit, jak se vyhnout krizovkám, vyznat v mapě, tempo, spaní atd. – účast možná s vlastním i naším koněm i bez a dokonce i s neobsednutými mlaďásky, neboť i ti můžou chodit na vandry. A chodí rádi. Počet cizích i našich koní je omezen i kvůli bezpečnosti a proveditelnosti, hlaste se včas. 🙂 Po přihlášení dostanete důležité informace.
– navazující VANDR od 29. září pro úspěšné absolventy víkendového semináře (Pokud bude dost pěších – neobsedlých koní, bude i pěší sekce a tempo.)

VETERINÁRNÍ MINIMUM
– pro každého zodpovědného jezdce i chovatele a i ty, kteří o koni teprve uvažují a sní
– rady a tipy z praxe a mnoha let zkušeností, kdy ušetřit a kdy nešetřit (za) veterináře a volat i v noci

KOPYTA
– péče o ně, alternativy obutí vč. zkušeností, praktická péče vč. strouhání, co je to vlastně kopyto, mazání, jak zvedat nohu, výživa…

Harmonogram a ceny při platbě předem:
– Víkendový seminář: prodloužený víkend, (s koňmi ideální příjezd v pátek) 7 200 Kč + 300 ustájení/půjčení koně
– Vandr  – délka vandru bude záviset na naší domluvě, účast na něm je podmíněna absolvováním víkendového semináře. Cena za vandr je 1800Kč/den.

Součástí přihlášky je dotazník, ve kterém zjistíme, jaké máte zkušenosti a vytvoříme vám program na míru.

Délka: 3 dny (+ vandr)
Počet účastníků: 8
Cena: 7200 Kč + 1 800Kč/den vandru

PRAKTICKÝ KURZ

KopytoSeminář

Přijďte všichni, kdo víte, že máte nějakou mezírku v základních věcech o kopytech a hlavně se za to nestyďte, že třeba neumíte podržet nohu kovářovi. 🙂
Přijďte všichni, kdo o své mezírce nevíte (to je hodně těžký úkol 😀 ). A přijďte i všichni, co si myslíte, že žádnou nemáte, protože až to budete vy i my vědět jistě, pak bude moje dušička teprve opravdu spokojená. 🙂 Zatím jsem zvědavá, jestli vás opravdu ničím nepřekvapíme…
Třeba co to je vůbec kopyto? Jak se o něj starat? Mazat, jezdit, kdo maže jede? Proč nám vůbec kůň zvedne nohu? Kam nám to kopyto ujelo? Naše kopyto je kopyto a zranilo se? Letní a zimní obutí? Nebo třeba sháníte kvalitní vyzkoušené nářadí?
Já se třeba těším, že uvidím pár nalepovacích podkov a poslechnu si o tom nějaké zkušenosti od jednoho odrostlého písklátka, co jsme jí kdysi otevřeli očka a dnes zažívá se svými koníky krásné chvíle. 🙂 A taky na medovinu a kašperskou placku nebo klobásku. (Tzn. občerstvení v místě konání.) 😉
Užijete si chvíli teorie, sešítky a tužky s sebou. Následně praxi na nádvoří, která už bude z části veřejná, ale na vás se na každého dostane.

Cenu 400Kč složíte v kovu či v papíru na hradním mostě, o kterém je v souvislosti s kopýtky hned co povědět. 🙂

Datum:
Délka: x hodin

Počet účastníků: 8
Cena: 400 Kč

PRAKTICKÝ KURZ

Pastevní ustájení

Zveme vás na další díl našeho navazujícího vzdělávání, tentokrát ve skupině třech témat:

1. Krmení koní – základy pro každého, kdo je s nimi nějak spojen.
– krmení, trávení, pastevní management a celkový přístup k chovu koně s ohledem na jeho potřeby.

2. Bylinky pro koně a jejich lidi – základ na dosah ruky vs. nástahy na každém kroku

3. Pastevní permakultura – trvale udržitelný přístup k loukám. Tráva nad zlato, voda nad platinu… Opravdu může za všechno sucho? Kdo může za sucho? Jak vlastně půda funguje? Můžeme pro ni hodně udělat, přijďte si pro 20 let zkušeností. 😉

Harmonogram a ceny při platbě předem:
10:00 – 15:00 Krmení koní a bylinky …… 505Kč
16:00 – 19:00 Pastevní permakultura, voda …… 260Kč
Komplet ……. 616Kč
(Při placení na místě přihodíte jednorázově 155Kč, aneb něco pro motivaci nahlásit se předem. 🙂 )

Číslo účtu: 1526169016/3030; V.S. si vymyslete a pamatujte a k ideální registraci nám pošlete zprávičku s ním a s potvrzením odeslání příkazu. 🙂 S většinou z vás, o nichž vím, že byste to potřebovali a pro které to děláme 😉 se do té doby uvidíme, takže platba možná hotově. 😉 )

Koňolidem doporučejeme komplet, přeci jen koněm pečujete o krajinu. 🙂
A taktéž pak navázat dalšími semináři. Bude i možnost zaplatit si je předem jako forma podpory našich aktivit do začátku. 🙂 Brzy o tom více informací. 🙂

A o čem blíž to teď bude? Tady máte písmenka a jako příspěvěk v události obrázky. 😉

Krom pugétu bylin k večeři si odnesete plnou hlavu přenosných zkušeností, které se vám chystáme předat i s možnosí prožít je srdcem z lásky ke koním a k přírodě a krajině. 🙂
Nejsme titulovaní odborníci, školí nás život sám. A to dost a každičký den. Sucho ani citlivost organismu koně se nám nevyhýbá. Pochopili jsme ale dávno, že jsou našimi učiteli. škola to je ale náročná, tak jsme to zjednodušili a smrskli do jednoho dne těch nejdůležitějších poznatků v co nejstravitelnější formě pro lidský druh. Jste připraveni na pořádnou porci? 🙂

Snídaní to začne, každý si ji zvolí podle chuti svého koně. Snídaně je základ a pokud jste do něj zapustili koně, pak jste i přijali velkou zodpovědnost za něj i za spotřebu rostlinstva na svém účtě. 🙂 Jak ho krmit a proč? Jak udělat ohradu pro jeho pohodu? I pro svou pohodu a vstřícně k peněžence? Paddock paradise, boxové ustájení, péče o pastviny… prostě probereme všecičko. 🙂

Dopolední sváča bude kvést krásou i zdravím zejména divokých bylin. Bylinky jsou jako třešnička na dortu, bez které jako by celý dort dával jen malý smysl.
Co působí na co, jak vůbec byliny sbírat a jak zpracovávat? Čemu se mám vyhnout? Co máme v seně? Může koni, tak chytrému zvířeti, vůbec nějaká bylinka ublížit? Jak to riziko eliminovat? A vážně musím do lékárny? 🙂

Hlavní chod – trvale co nejudržitelnější péče o krajinu – zejména o neorané bezlesí – louky, pastviny i zahrady. To bude dost velké sousto i pro konvenční chovatele krav či úředníky ve státní správě. Nebojte se ale nikdo, jde jen o to rozšířit si obzor a nabýt nových poznatků na pár desítkách hektarů šumavské krajiny, sbíraných jen po 20 let. 🙂

A voda! Zapijeme všechno pořádným douškem toho silného letošního tématu. To je prostě průšvih. Ale to neznamená, že jsme si nezadělali sami, že s tím nejde nic dělat a jen si stěžovat. Díky naší péči o louky nemáme s vodou a tudíž trávou zdaleka takový problém, jako vedlejší pozemky. Chcete to vidět a vědět jak? Pak jsme nachystaní vám to naservírovat na stříbrném podnose. 🙂

Protože jde však o potravu duševní, tak svačiny i pití s sebou. 🙂
Moc rádi bychom vám nachystali stylové občerstvení, ale náš časoprostor je omezen. Chtěl by nám ho někdo zvětšit sobotní výpomocí, kterou by si nedělní program odpracoval? 🙂 Bereme šest nádeníků. 🙂 Bližší domluva ve zprávě. 😉

Těšíme se nadšené setkání lidí připravených hltat nové informace a nasytit se přenosnými zkušenostmi. 🙂

Datum:
Délka: x hodin

Počet účastníků: 8
Cena: 400 Kč

WORKSHOPY

Přihlašte se na kurz

Zaujal vás některý za našich kurzů nebo seminářů?

Nebojte se nás na zeptat na další podrobnosti, nebo s námi zkonzultovat, který s kurzů pro vás bude nejvhodnější.

Mockrát děkujeme všem, co nás jakkoli podpořili a každému i za přečtení či sdílení.

Podporujete tím nás a naši činnost. A my bychom se zachraňování koní a osvětě v chovu hřebců chtěli věnovat i nadále, až nás tahle parta opustí.

Mockrát děkujeme za veškerou podporu!

Podporujete tím nás a naši činnost.

A my bychom se zachraňování koní a osvětě v chovu hřebců chtěli věnovat i nadále, až nás tahle parta opustí.

Zaujali jsme vás?
Omrkněte další věci, kterým se věnujeme