Týránci

Dočasně pečujeme o

0
hřebců zabavených z nevhodných podmínek

Medailonky

Než se pustíte do čtení, vězte, že jsme nesepisovali inzeráty, ale pravdivé, nám známé příběhy. Možná by mohlo čtení i být učebním nástrojem, jak by měly inzeráty vypadat. Svět inzerce má svůj jazyk. V něm by půlka hřebců byla popsána bez ztráty kytičky. Aneb co vidíme my jako nutné zohlednit, toho si málokdo i na svém koni všimne. Čtěte tedy jejich příběhy s vědomím, že jsme detailisté z oboru. Oproti běžným koním na tom nejsou vůbec špatně. Možná ba naopak…

Nesnažíme se jich zbavit. Hledáme jim nové skvělé domovy a chceme mít možnost pomáhat dál. I proto není cena „za maso“, jak by někdo možná čekal. Nemůžeme na to zůstat bez prostředků. A navíc, jsou to skvělouši, ceny jsou přiměřené.

Všichni hřebci jsou neznámého původu, mají modrý průkaz koně a jejich věk je orientační. Jsou u nás v dočasné péči od října 2020. 
Chodí na vodítku, mají základní vychování, pravidelně ošetřováni, očkováni, odčervováni a je prováděná korektura kopyt. Z našich výběhů, procházek a práce ze země jsou znalí terénu, různých překážek a stádového chování. Zvyklí na psy, kozy, lidi, děti – vše naprosto bez problémů. Všichni mají mnoho jizev po těle, snad ne tolik na duši. V podstatě se dá shrnout, že jde o kdysi podvyživené a podražené koně s drobnými následky. V porovnání s běžnou koňskou populací lze také říci, že jde již o pošetřené, dorostlé jedince, nepřetížené brzkým obsedáním, sportovní výkonností a kastrací, bez zlozvyků a s velmi kvalitně založeným vztahem k lidem a základem do života. Neutrpěli špatné zkušenosti s lidmi a u nás jsme si dali záležet, aby člověka brali jako parťáka do života.
Jsou v podstatě velmi vzácná příležitost zažít intenzivní vztah s koněm, kde máte touhu po spolupráci a objevování, přátelství a vděčnost jako na stříbrném podnose. 🙂 Nebo blonďatém, zrzavém, černém? Stačí si vybrat. 🙂

Jak to začalo?

To tak jednoho dne zvonil telefon. Volala naše veterinářka.

Vet: „Ahoj Brenn, máme „menší“ problém. Nedaleko vás se nachází množka plná týraných psů a… (opatrné odmlky)… holubů a …“

Brenn: „A?“

Vet: „No jsou tam i koně… (další opatrné odmlky)… a jsou tam i nějací hřebci…Ještě nevím kolik jich tam přesně je, tipuji to tak na tři až deset… Teď tu sedí celý akční tým a přemýšlí, co s tím, protože hřebce si nikdo nechce k sobě vzít. To víš, bojí se…“

Brenn: „Dobřeee, jako sekec mazec, ale asi to nějak dokážeme. Kdy?“

Vet: „Za necelé čtyři dny.“

Brenn: „Ufff. No… “

A co udělá Brenn? No ohrady udělá.

Tedy s nasazením všech sil jsme jakš takš zvládli připravit zázemí pro tři až deset zubožených koní, sehnali snad všechny vleky z okolí a přesvědčili k šoférování i čerstvou maminku s prckem, abychom ten den D ráno byli připraveni na všechno. No, že jich bude nakonec 11 nás trochu zaskočilo. Takže ještě rodina doma zahodili rozdělanou práci a jali se přidělat výběh.

Tak tak nějak to začalo. S předpovědí, že to bude na 3-6 měsíců.

Jak to s nimi šlo?

Úřední šiml, naše “skvělé” zákony a covid doba jim z pobytu u nás udělali docela dlouhý domov. Pro ně super, neboť u nás dostávají nadstandardní péči a základní výcvik, aby měli opravdu dobré šance si najít domov u někoho z vás. Pro nás dost makačka. Ale jsou to hřebci – naše slabost a specializace. Jsou to zlatíčka a bezvadně nám proškolili celý tým. Někdy i v těžkých a precizních tématech, od zdravotního stavu až po asociálnost.

Práce s nimi byla pestrá. Kdo by to byl řekl, že krom péče, výcviku či stavby nových pastvin zabrousíme i do sféry výroby kalendáře.

Původně slibovaných tři až šest měsíců se značně protáhlo.
A to změnilo mnohé. Přinejmenším je i tento dobrý skutek patřičně potrestán a z drobného týmu a partnerství jsem nakonec zůstala na ně téměř sama. No, nebylo a není to málo práce.

Po téměř třech letech s nimi můžu říci, že jsou to všechno fajn kluci a myslím si, že mohou být velmi dobrými parťáky.

Rozhodla jsem se nakonec z mnoha důvodů využít možnosti hřebce odkoupit. Teda alespoň já ty důvody vidím. Mé okolí to asi už jen považuje za důkaz čirého bláznovstí. 🙂

 

A co bude?

Lásky na první pohledy, hladký průběh všeho a happy end. 🙂 …A prostor pro další bytosti potřebné pomoci. (To je, při Eponě, mé přání, že přesně tak to proběhne a dopadne. 🙂 )

Jak kluci najdou a zabydlí nové domovy bude individuální proces. A než odejdou, dost možná prospějí ještě mnoha dalším koním a jejich lidem osvětovou činností. 🙂 Záleží, jak to všechno zvládneme zorganizovat spolu s blížící se zimou a zároveň změnami, které život přinesl.

Termíny případných akcí sem brzo doplním a koho zajímá víc, jak to bude probíhat, proklikněte se dále. 😉

Všem velmi děkujeme za jakoukoliv podporu. Tu proběhlou i budoucí. Ať už fyzickou, materiální, psychickou, finanční. I samotná koupě některého z nich je forma podpory naší činnosti a tvorba živné půdy pro další cenné skutky.

…Nakonec možná i díky vám pomůžou bořit mýtus, že hřebci jsou monstra. 

Level Horse - BUDOVÁNÍ VZTAHU S KONĚM

Základy konštiny

Tento víkendový kurz je spojením dvou velkých tématických skupin tvořících základy, na kterých se dá stavět.  Je vhodný pro lidi i koně všeho věku a schopností. Dokonce i pro ty, kteří se na vlastnictví koně teprve chystají. A pokud máte s koníkem nějaký problém i třeba v sedle, právě tento kurz vám pomůže. Často se to totiž dá vyřešit ze země. 

Témata:
ZÁKLADY KONŠTINY – Jak se s koněm domluvit (sobota)
Základní principy řeči koní, komunikace mezi koňmi (výklad video záběrů komunikace hřebců), praktická přirozená komunikace, práce s vlastní energií a osobností, základní pochopení pohybu koněm, naladění se na koně, řeč těla a vědomí svého těla ve cvičeních. Aneb buďte pro koně důvěryhodným vůdcem. 

DOVEDNOSTI ZE ZEMĚ – Shoda na způsobu je jistotou na hřbetě (neděle, účast kurzovníků podmíněná absolvováním sobotního programu nebo odsouhlasením námi na základě vašich předchozích zkušeností – napište nám.) Principy pohybu koněm tak, aby se pro vás hýbal bez obav a rád. Práce s dotekem, tlakem, prostorem, povely, pomůckami. Pokud budete šikovní, dojdeme i k lonžování a všem jeho výhodám i úskalím a i k práci na oprati a zápřahu.
Z důvěryhodného vůdce máte krůček k partnerovi.

Datum:
Délka: 2 dny

Počet účastníků: 
Cena: 1919 Kč 
(oba dny) nebo 1010 Kč (jeden den) + 150 Kč (ustájení koně)

OSM KURZŮ V JEDNOM

Krutopřísný koňařský kurz

Unikátní intenzivní 8 denní kurz plný učení a zážitků pro ty, kteří se nebojí a chtějí se opravdu posunout.

Obsahuje osm kurzů v jednom. Kurz je vhodný pro každého majitele koně. Díky němu prohloubíte vzájemný vztah, budete si lépe rozumět a budeme mít prostor i vyřešit menší nedorozumění mezi vámi a koněm.

Můžete ho absolvovat se svým koněm, nebo vám půjčíme našeho. Cena je stejná.

Datum:
Délka: 8 dní

Počet účastníků: 8
Cena: Od 8 200,- (závisí na počtu účastníků)

Kurz je vhodný pro každého vědomého majitele koně, pro začátečníky i pro ty, kteří o pořízení koně teprve sní. Účastníci musí mít minimálně 10 let, ale pozor (!) dítko musí mít pevný kořínek a držet krok s dospělými. U dětí, se kterými se ještě neznáme, vyžadujeme dospělý doprovod.

Věk koně není omezen – kurz je vhodný pro koně všech věkových kategorií. Včetně těch, kteří ještě nejsou obsedlí.

Pokud si nejste jistí, zda je pro vás kurz vhodný, napište nám a prodiskutujeme to.

V ceně kurzu: je celodenní program, ustájení vašeho koně a využívání našeho areálu, popřípadě i zapůjčení našeho koně. Za příplatek (2 300,- ) je možné zajistit stravu (snídaně, svačina, večeře). Ubytování je možné si zajistit například zde>>

BUDOVÁNÍ VZTAHU S KONĚM

Vy a váš kůň

Pokrok, fáze výcviku, něco nového či zcela speciálního, prožitek, problém, zásek, seberozvoj, mladý kůň, starý kůň, nový kůň, ještě žádný kůň… A nebo jste prostě zvědaví, co na Vás najdu nebo co mi na Vás Váš koník poví? Tak hurá do toho. 

Specialuzuji se na to, aby lidé se svými koňmi fungovali v harmonii, radosti a vzájemném pochopení. K dispozici máte mou širokou a hlavně pestrou škálu zkušeností, které poctivě sbírám už přes dvacet let. Mými učiteli byli koně všeho věku, typů i zaměření. Od rekreačních po sporťáky a i ti naši bojoví. 🙂 A na práci s koněm se dívám komplexně – je to život s koněm. Pojďme posunout vaše hranice jeho prožívání.

Věnovat se lze základům, práci a dovednostem ze země, obsedání, přiježďování, rovnováze, sedu, překonávání překážek nebo strachů, vědomému přítomnému prožívání a samozřejmě problémům a změnám – třeba přechodu na bezudidlo apod. Stejně tak přípravám nejen do našich kvalifikací a závodů.

Čerstvě jsem si pro Vás i důkladně očichala extreme trail a working equitation a naše nabídka a cvičiště se otevře i těmto disciplínám. 

Kurzy konané u nás jsou zároveň aktivní dovolenou s Vaším (nebo i naším) koněm v krásném koutu podhůří Šumavy a program volného času při celovíkendovém nebo delším pobytu si můžete zvolit dle libosti.

Kurz bude probíhat za každého počasí, venku v prostorách našeho velkého přírodního cvičiště.
Lekce jsou individuální cca 50 min podle potřeby.

Datum:
Délka: 2 dny

Počet účastníků: 8
Cena: 1000 Kč (s vašim koněm), 1200 Kč (s našim koněm), 600 Kč (divák)

SPORTOVNÍ KURZ

Skijöringový kurz

Skijöring je jízda na lyžích za koněm a je to podle nás úplně nejvíc supr čupr zimní sport. 🙂

Právě pro ten adrenalin, extrémní zážitek a radost, kterou z toho koně povětšinou mají, je ale potřeba nepodcenit přípravu svou ani svého koně.

Neobejde se to bez speciálního výcviku koně, lyžaře i případného jezdce. Tím je zejména právě práce na oprati – dvou lonžích. Je rozumné naučit se dost i o vybavení, než si pořídíte něco nevhodného, nebezpečného, nebo i zbytečně drahého…

Skijöringu se věnujeme víc než 15 let, práci na opratích a zápřah považujeme za základní vzdělání koně. Můžete se tak spolehnout, že vám zprostředkujeme hromadu užitečných informací a zejména zkušeností a dovedností. V podstatě nejde jen o to lyžování – pokud máte, nebo chcete mít koníka, tak se vám kurz hodí i na přípravu na obsedání, na zatahání a k rozšíření možností, jak koníkovi zpestřit život a připravit ho na různé zážitky. Čím lepší příprava, tím více nasbíráte kladných zážitků.

Kurz není zážitková akce, ale dílek našeho vzdělávacího programu. Dostanete tedy víkendovou průpravu práce s našimi koňmi, rady, tipy a tríčky.

Sobota:
Probereme základy zacházení s koněm, nastavení autority, respektu a důvěry, práci s pomůckami a povely, lonžování i odložení. Jsou to nezbytné základy, na kterých se teprve dá stavět. V teoretické části si povíme víc o zimních radovánkách a jejich specifikách, pustíme si video a povíme si o tahání všeobecně a jeho prospěšnosti pro koně, probereme postroje a jistě bude prostor i pro dotazy.

Neděle:
Druhý den zapřáhneme a začneme s prací na oprati. Vyrazíme na procházku na oprati, čímž uděláme i něco pro naši kondici. 🙂 Skončíme zápřahem a ať už na sněhu nebo na blátě vám předáme skijöringové zásady a zákonitosti.
Nedělní teorie se dotkne práce a tréninku koně v zimě a bezpečnosti zimních sportů vč. čtení zimního terénu.

V ceně kurzu jsou ještě dvě lekce u vás doma s vaším koníkem (vyjma cestovních náhrad k vám), protože jedině tak budu spát s čistým svědomím, že jste dostali a absolvovali alespoň minimálnní balíček, abyste mohli vyrazit užít si šum svistu a nezrakvili se. 🙂

Datum:
Délka: 2 dny

Počet účastníků: 
Cena: 4 450 Kč

V ceně jsou dva dny kurzu, plná penze a dvě lekce u vás doma s vašim koněm.

TŘÍDENNÍ SEMINÁŘ A NAVAZUJÍCÍ VANDR

VandrSeminář

S chutí borůvek na jazyku a větrem v hřívě vás zveme na další předávání zkušeností v našem semináři, tentokrát zejména z cestování s koněm.

INFO: Na víkendový seminář navazuje dobrovolný několikadenní vandr. Po absolvování semináře se můžete rozhodnout, zda s námi budete pokračovat na větší, několikadenní vandr. Jeho délku, trasu i obtížnost dohodneme podle schopností účastníků.

Témata víkendového semináře:
VANDROVÁNÍ S KONĚM
– překonávání přírodních i nepřírodních překážek, jak si zabalit, jak se vyhnout krizovkám, vyznat v mapě, tempo, spaní atd. – účast možná s vlastním i naším koněm i bez a dokonce i s neobsednutými mlaďásky, neboť i ti můžou chodit na vandry. A chodí rádi. Počet cizích i našich koní je omezen i kvůli bezpečnosti a proveditelnosti, hlaste se včas. 🙂 Po přihlášení dostanete důležité informace.
– navazující VANDR od 29. září pro úspěšné absolventy víkendového semináře (Pokud bude dost pěších – neobsedlých koní, bude i pěší sekce a tempo.)

VETERINÁRNÍ MINIMUM
– pro každého zodpovědného jezdce i chovatele a i ty, kteří o koni teprve uvažují a sní
– rady a tipy z praxe a mnoha let zkušeností, kdy ušetřit a kdy nešetřit (za) veterináře a volat i v noci

KOPYTA
– péče o ně, alternativy obutí vč. zkušeností, praktická péče vč. strouhání, co je to vlastně kopyto, mazání, jak zvedat nohu, výživa…

Harmonogram a ceny při platbě předem:
– Víkendový seminář: prodloužený víkend, (s koňmi ideální příjezd v pátek) 7 200 Kč + 300 ustájení/půjčení koně
– Vandr  – délka vandru bude záviset na naší domluvě, účast na něm je podmíněna absolvováním víkendového semináře. Cena za vandr je 1800Kč/den.

Součástí přihlášky je dotazník, ve kterém zjistíme, jaké máte zkušenosti a vytvoříme vám program na míru.

Délka: 3 dny (+ vandr)
Počet účastníků: 8
Cena: 7200 Kč + 1 800Kč/den vandru

PRAKTICKÝ KURZ

KopytoSeminář

Přijďte všichni, kdo víte, že máte nějakou mezírku v základních věcech o kopytech a hlavně se za to nestyďte, že třeba neumíte podržet nohu kovářovi. 🙂
Přijďte všichni, kdo o své mezírce nevíte (to je hodně těžký úkol 😀 ). A přijďte i všichni, co si myslíte, že žádnou nemáte, protože až to budete vy i my vědět jistě, pak bude moje dušička teprve opravdu spokojená. 🙂 Zatím jsem zvědavá, jestli vás opravdu ničím nepřekvapíme…
Třeba co to je vůbec kopyto? Jak se o něj starat? Mazat, jezdit, kdo maže jede? Proč nám vůbec kůň zvedne nohu? Kam nám to kopyto ujelo? Naše kopyto je kopyto a zranilo se? Letní a zimní obutí? Nebo třeba sháníte kvalitní vyzkoušené nářadí?
Já se třeba těším, že uvidím pár nalepovacích podkov a poslechnu si o tom nějaké zkušenosti od jednoho odrostlého písklátka, co jsme jí kdysi otevřeli očka a dnes zažívá se svými koníky krásné chvíle. 🙂 A taky na medovinu a kašperskou placku nebo klobásku. (Tzn. občerstvení v místě konání.) 😉
Užijete si chvíli teorie, sešítky a tužky s sebou. Následně praxi na nádvoří, která už bude z části veřejná, ale na vás se na každého dostane.

Cenu 400Kč složíte v kovu či v papíru na hradním mostě, o kterém je v souvislosti s kopýtky hned co povědět. 🙂

Datum:
Délka: x hodin

Počet účastníků: 8
Cena: 400 Kč

PRAKTICKÝ KURZ

Pastevní ustájení

Zveme vás na další díl našeho navazujícího vzdělávání, tentokrát ve skupině třech témat:

1. Krmení koní – základy pro každého, kdo je s nimi nějak spojen.
– krmení, trávení, pastevní management a celkový přístup k chovu koně s ohledem na jeho potřeby.

2. Bylinky pro koně a jejich lidi – základ na dosah ruky vs. nástahy na každém kroku

3. Pastevní permakultura – trvale udržitelný přístup k loukám. Tráva nad zlato, voda nad platinu… Opravdu může za všechno sucho? Kdo může za sucho? Jak vlastně půda funguje? Můžeme pro ni hodně udělat, přijďte si pro 20 let zkušeností. 😉

Harmonogram a ceny při platbě předem:
10:00 – 15:00 Krmení koní a bylinky …… 505Kč
16:00 – 19:00 Pastevní permakultura, voda …… 260Kč
Komplet ……. 616Kč
(Při placení na místě přihodíte jednorázově 155Kč, aneb něco pro motivaci nahlásit se předem. 🙂 )

Číslo účtu: 1526169016/3030; V.S. si vymyslete a pamatujte a k ideální registraci nám pošlete zprávičku s ním a s potvrzením odeslání příkazu. 🙂 S většinou z vás, o nichž vím, že byste to potřebovali a pro které to děláme 😉 se do té doby uvidíme, takže platba možná hotově. 😉 )

Koňolidem doporučejeme komplet, přeci jen koněm pečujete o krajinu. 🙂
A taktéž pak navázat dalšími semináři. Bude i možnost zaplatit si je předem jako forma podpory našich aktivit do začátku. 🙂 Brzy o tom více informací. 🙂

A o čem blíž to teď bude? Tady máte písmenka a jako příspěvěk v události obrázky. 😉

Krom pugétu bylin k večeři si odnesete plnou hlavu přenosných zkušeností, které se vám chystáme předat i s možnosí prožít je srdcem z lásky ke koním a k přírodě a krajině. 🙂
Nejsme titulovaní odborníci, školí nás život sám. A to dost a každičký den. Sucho ani citlivost organismu koně se nám nevyhýbá. Pochopili jsme ale dávno, že jsou našimi učiteli. škola to je ale náročná, tak jsme to zjednodušili a smrskli do jednoho dne těch nejdůležitějších poznatků v co nejstravitelnější formě pro lidský druh. Jste připraveni na pořádnou porci? 🙂

Snídaní to začne, každý si ji zvolí podle chuti svého koně. Snídaně je základ a pokud jste do něj zapustili koně, pak jste i přijali velkou zodpovědnost za něj i za spotřebu rostlinstva na svém účtě. 🙂 Jak ho krmit a proč? Jak udělat ohradu pro jeho pohodu? I pro svou pohodu a vstřícně k peněžence? Paddock paradise, boxové ustájení, péče o pastviny… prostě probereme všecičko. 🙂

Dopolední sváča bude kvést krásou i zdravím zejména divokých bylin. Bylinky jsou jako třešnička na dortu, bez které jako by celý dort dával jen malý smysl.
Co působí na co, jak vůbec byliny sbírat a jak zpracovávat? Čemu se mám vyhnout? Co máme v seně? Může koni, tak chytrému zvířeti, vůbec nějaká bylinka ublížit? Jak to riziko eliminovat? A vážně musím do lékárny? 🙂

Hlavní chod – trvale co nejudržitelnější péče o krajinu – zejména o neorané bezlesí – louky, pastviny i zahrady. To bude dost velké sousto i pro konvenční chovatele krav či úředníky ve státní správě. Nebojte se ale nikdo, jde jen o to rozšířit si obzor a nabýt nových poznatků na pár desítkách hektarů šumavské krajiny, sbíraných jen po 20 let. 🙂

A voda! Zapijeme všechno pořádným douškem toho silného letošního tématu. To je prostě průšvih. Ale to neznamená, že jsme si nezadělali sami, že s tím nejde nic dělat a jen si stěžovat. Díky naší péči o louky nemáme s vodou a tudíž trávou zdaleka takový problém, jako vedlejší pozemky. Chcete to vidět a vědět jak? Pak jsme nachystaní vám to naservírovat na stříbrném podnose. 🙂

Protože jde však o potravu duševní, tak svačiny i pití s sebou. 🙂
Moc rádi bychom vám nachystali stylové občerstvení, ale náš časoprostor je omezen. Chtěl by nám ho někdo zvětšit sobotní výpomocí, kterou by si nedělní program odpracoval? 🙂 Bereme šest nádeníků. 🙂 Bližší domluva ve zprávě. 😉

Těšíme se nadšené setkání lidí připravených hltat nové informace a nasytit se přenosnými zkušenostmi. 🙂

Datum:
Délka: x hodin

Počet účastníků: 8
Cena: 400 Kč

WORKSHOPY

Přihlašte se na kurz

Zaujal vás některý za našich kurzů nebo seminářů?

Nebojte se nás na zeptat na další podrobnosti, nebo s námi zkonzultovat, který s kurzů pro vás bude nejvhodnější.

Mockrát děkujeme všem, co nás jakkoli podpořili a každému i za přečtení či sdílení.

Podporujete tím nás a naši činnost. A my bychom se zachraňování koní a osvětě v chovu hřebců chtěli věnovat i nadále, až nás tahle parta opustí.

Mockrát děkujeme za veškerou podporu!

Podporujete tím nás a naši činnost.

A my bychom se zachraňování koní a osvětě v chovu hřebců chtěli věnovat i nadále, až nás tahle parta opustí.

Zaujali jsme vás?
Omrkněte další věci, kterým se věnujeme