SILVER

Jako všichni je i tento hřebec neznámého původu, má modrý průkaz koně a jeho věk je orientační. Je u nás v dočasné péči od října 2020.  

Údajně narozen: 10.2. 2020

Velikost: V dospělosti odhadujeme cca 145 cm

Plemenný odhad: Kříženec nebo i čistý arab

Chodí na vodítku, má základní vychování, pravidelně ošetřován, očkován, odčervován a je prováděná korektura kopyt. Z našich výběhů a procházek je znalý terénu a stádového chování. 

Zdravotní újmy: Silver byl velmi výrazně podvyživený, pravděpodobně už v prenatálním období. Způsobilo to téměř úplně pozastavení růstu. Uváděný věk neodpovídá. Má jizvu na zádech a povolené spěnky.

Komplikace do života: Se Silverem je potřeba počítat a pracovat jako s dvouletým hříbětem. Dát ho dohromady je tedy ještě běh na dlouhou trať. Jeho růst se ale rozběhl pozvolna a celkem rovnoměrně, tak držte palce, ať je z něj nakonec docela normální kůň. Jizva na zádech bude vyžadovat masáže některých tkání a fascií.

Předpokládané využití: Za 3-4 roky plně využitelný všestranný kůň? Je to vroucné přání a zatím to tak vypadá.

Osobní příběh: Silver byl při odebíráni ještě pod matkou. Věk měl uváděný jako několika měsíční hříbě. Pravděpodobně jediný kontakt s člověkem měl při čipování. Což samozřejmě není nejlepší start. Bylo s ním hodně měsíců práce, než plachost a ostych téměř zcela odezněla. Pořád kouká a člověka si trochu měří, ale plachý už není. Povolené spěnky se zatahují, jizvy se celkem pěkně regenerují a růst se spustil docela hezky rovnoměrně. Tak snad se plně zotaví bez degenerativních změn. Odhadujeme, že z něj nakonec může být i kůň větší než velký pony. Shodou okolností tady máme koně, který jako malý vypadal úplně stejně a dnes je z něj docela kus koně. Je k vidění. Byť je Silver cca 4 letý kůň, potvrzeno i zubařem, je potřeba brát ho jako malí hříbě. Ve stádě je naprosto nekonfliktní i proto ale, že je opravdu mladý. Do ukončení růstu kostí a „rozražení“ nedoporučujeme kastraci, zůstal by pravděpodobně dost vratký. Koho Silver hledá? Někoho trpělivého, kdo má krásné prostory a možnost brát ho s jezdeckými koňmi na vyjížďky. A k tomu čas nechat ho dozrát. Kůň pro mohutného muže to ale určitě nikdy nebude. A perlička na závěr- pravděpodobně zcela vybělí.