NOIR

Jako všichni je i tento hřebec neznámého původu, má modrý průkaz koně a jeho věk je orientační. Je u nás v dočasné péči od října 2020.  

Údajně narozen: 7.3.2014

Velikost: Zatím KVH cca 152cm, ještě nejspíš snad vyroste 3 – 5 cm. Bude zavázaný střední kůň s prostornými chody.

Plemenný odhad: Těžko říci, ale možná i něco z anglického plnokrevníka.

Chodí na vodítku, má základní vychování, pravidelně ošetřován, očkován, odčervován a je prováděná korektura kopyt. Z našich výběhů a procházek, je znalý terénu a stádového chování. Všichni mají mnoho jizev po těle, snad ne tolik na duši. 

Zdravotní újmy: Slepý na jedno oko -> mírná křivost. Artritické korunkové klouby na zadních.

Komplikace do života: Se slepým okem velmi dobře umí, následná křivost je potřeba hlídat kopytářem a občasně fyzioterapeuticky. Částečně znehybněny korunkové klouby kompenzuje a nijak zvlášť ho to neomezuje.

Předpokládané využití: Po plném zotavení plně jezditelný v rekreaci , raději bez sportu a intenzivních monotóních tréninků. 

Osobní příběh: Tento chlapec byl velmi silně podvyživený, s nejhoršími kopyty. Uměl pít vodu z kapek, což dosvědčilo, že se naučil ve svém „výběhu“ pít z okapů. K lidem je velmi vstřícný, vnímavý a rozvážný. Zotavovat se bude ještě nejméně rok, než si naplno užije radost ze své síly. Jeho prvotní dovyživení spustilo zaražený růst, takže se ještě těšíme, co z něj bude. Zatím roste do krásy.

K podnětům přistupuje zvídavě, s rozvahou, ale i odvahu, nemá s ničím problém. Respektuje člověka i koně. Ve našem stádě je postaven v poslední třetině, pod křídly silného vůdce se cítí dobře, při jeho odchodu vedení nepřebírá. Zatím je sociálně slabý. V plné dospělosti a zdravý předpokládáme klidného a ne nutně vůdčího koně. Zatím vůbec nehřebčí ani nemá další teritoriální a autoritativní projevy. Vše je následkem podvýživy.

Noir je koník pro každého. Dřív přemýšlí než koná a je velmi citlivý. S průpravou jej svěříme i začátečníkovi. Bude to kamarád do deště.