GINGER

Jako všichni je i tento hřebec neznámého původu, má modrý průkaz koně a jeho věk je orientační. Je u nás v dočasné péči od října 2020.

Údajně narozen: 12.4.2009

Velikost: KVH cca 165cm, mohutný na silné noze

Plemenný odhad: starý pevný typ pracovního teplokrevníka

Chodí na vodítku, má základní vychování, pravidelně ošetřován, očkován, odčervován a je prováděná korektura kopyt. Z našich výběhů a procházek je znalý terénu a stádového chování. Všichni mají mnoho jizev po těle, snad ne tolik na duši.

Zdravotní újmy: Dlouhodobým stáním poškozený pohybový vzorec – špatné používání zadních nohou. Povrchově silně zjizvené nohy.

Komplikace do života: Pohybový vzorec jej bude ještě cca rok ovlivňovat. A k jeho úplnému vyhojení bude potřeba kvalitního pastevního ustájení a cílené dobré práce.

Předpokládané využití: Plně jezditelný s počáteční obezřetností a cvičením podporujícím zdravý pohybový vzorec. 

Osobní příběh: Ginger byl jeden z nejzasaženějších koní podvýživou a maličkým paddockem s „nebahnem“ po karpály. Jednoznačně si jako jeden z mála nese špatné zkušenosti s lidmi, přesněji s muži. U nás je v péči dvou mužů plus kopytář a je téměř bez problémů, vykazuje jen známky stresu a obav. Na povýšené burácivé muže ale reaguje. Pak si je vědom své velikosti a svou úzkost řeší odchodem, v případě nutnosti i s odstrčením (nikoli přecházením) člověka. Nechá si ale domluvit drobnou ženou – žádná tragédie. Ze své praxe vídám mnohonásobně horší „vyorávače“, kteří ani nejsou označováni jako nějak problémoví.

Trvalo dlouho, než se začal zlepšovat, ale dnes se na něj nemůžeme vynadívat. Je vysoce postavený ve stádě s poměrně autoritativním projevem. V nepřítomnosti šéfa přebírá vedení. Je klidný a neagresivní vůdce. Kondici má malou, což je způsobené dlouhým zotavováním a zmíněným pohybovým vzorcem. Obé má stále výraznou zlepšující tendenci. Pravděpodobně býval sportovně ježděn, ale už je to dlooouho. Seděli jsme na něm a nehnul brvou. Skoro doslova, jezdce moc nevnímal. Nutno ale mít na paměti, že hřebci ještě nejsou plně vyzdraveni.

Podle našeho odhadu by velmi dobře vycházel se ženou, typově nebojácnou lesní amazonkou, klidně vyšší. Nebo citlivým vnímavým mladíkem či mužem. Je krátký ve hřbetě a silný.

Tak kéž najdeš, broučku.