CHEERIX

Jako všichni je i tento hřebec neznámého původu, má modrý průkaz koně a jeho věk je orientační. Je u nás v dočasné péči od října 2020.  

Údajně narozen: 18.4.2014

Velikost: KVH cca 135cm

Plemenný odhad: Nemáme ponětí

Chodí na vodítku, má základní vychování, pravidelně ošetřován, očkován, odčervován a je prováděná korektura kopyt. Z našich výběhů a procházek, je znalý terénu a stádového chování.  Všichni mají mnoho jizev po těle, snad ne tolik na duši.

Zdravotní újmy: Slepý na jedno oko, artróza korunkových kloubů, přerostlé stoličky. Poškozený pohybový vzorec.

Komplikace do života: Na slepotu jednoho oka ještě není zcela zvyklý. Evidentně se s tím nenarodil a ještě nevyrovnal. Artróza mu problémy nedělá, pohyb kompenzuje. Bude potřebovat po několik let zubaře 2x ročně. Ještě tak rok potřebuje pastevní ustájení, ideálně v kopcích a podporu zdravého pohybu, práci ze země nebo ve volnosti za jiným koněm.

Předpokládané využití: Plně jezditelný menším člověkem či dítětem.

Osobní příběh: Cheerix si jméno vysloužil svým krutým 🙂 stojatým sestřihem. Hříva už mu ale krásně dorostla a hraje všemi barvami. Tak tu a tam „natuží“ číro lopuchovými kuličkami.

Byl na tom velmi bídně, o toho jsme se hodně báli. Ale zvládl to. Opravdu po troškách jsme ho rozkrmovali. Vysílení mělo až známky apatie. Je ze všech nejmíň důvěřivý k lidem. Je ale jen bázlivý, nikoli nijak ofenzivní. Když se k němu ale správně přistupuje, má lidský kontakt moc rád. Vzhledem k náročnosti zvykat si na slepost ho jakákoliv práce zatím rychle psychicky unavuje. Takže lepší spíš na kratší hraní, než si plně zvykne a donabere síly. Je milý a hodný, i na ošetřování bez problémů. Zatím to není kůň, který by sám lezl do ohlávky, ale je přesvědčitelný za chvilku.

Je určitě jen pro lehčí jezdce, ale třeba dětí by miloval i víc. Není to nutně kůň pro jednoho pána. Ve stádě velmi submisivní, vůbec není vůdčí. Spíš až slabý, uzurpovatelný. Než se plně zotaví, bylo by nadmíru vhodné, kdyby zůstal hřebcem. K jinému vyrovnanému hřebci by byl dobrý společník.

S ním si přejeme zejména klidné prostředí, mírné kamarády a trpělivé lidičky, co ho citlivě provedou problematikou, jak se ve světě rozkoukat jedním okem. Takovým pak nabídne své velké srdíčko a svoje nemalé možnosti nevelkého koňoucha.